جایگزینی تستوسترون در مردان مبتلا به دیابت نوع 2

1402/10/04

مزایای جایگزینی تستوسترون در مردان مبتلا به دیابت نوع 2 چیست؟ آیا چیزی در این مورد می‌دانید؟ برای اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

جایگزینی تستوسترون در مردان مبتلا به دیابت نوع 2

کلینیک بهار زندگی

 • کادر پزشکی متخصص و مجرب
 • ارائه مسیر درمان ویژه، مختص هر بیمار
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی روز دنیا
 • صرف زمان کافی برای مراجعین

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

بر اساس یک مطالعه انجام شده در چندین کشور نشان می دهد، درمان جایگزینی تستوسترون بمدت یک تا دو سال با کاهش قابل توجهی در میزان A1c در میان مردان مبتلا به دیابت نوع 2 همراه بود. در مجموع 428 مرد مبتلا به دیابت نوع 2 و هیپوگنادیسم (کاهش هورمون های جنسی)، از 34 مرکز در هشت کشور (انگلستان، آلمان، کانادا، برزیل، آفریقای جنوبی، نیوزیلند، مالزی و ویتنام) وارد این مطالعه شده اند. در بین 121 مرد بعد از 12  ماه، کاهش میزان هموگلوبین A1c از سطح 8.7% به  7.8% و در بین 104 مرد بعد از 24 ماه، این کاهش از 8.7% به   7.3% بطور معنی دار دیده شد. (001/0 > P).

 1. بر اساس مطالعات قبلی مشخص شده بود که حدود 40 درصد از مردان مبتلا به دیابت نوع 2 دارای کمبود علامتی تستوسترون بوده و این کمبود با اثرات نامطلوب بر روی قلب و عروق، سلامت استخوان ها، قدرت عضلانی، عملکرد جنسی و وضعیت روانی فرد همراه می باشد.
 2. با وجود شایع بودن این کاهش بسیار، بطور معمول در آزمایشات بالینی اندازه‌گیری نمی‌شود. بسیاری از پزشکان آن را درمان نکرده و حتی در مورد آن سؤال نمی‌کنند. اما در واقع، درمان فواید بسیار قابل توجهی برای بیماران دارد. بر اساس مطالعات داروی سیلدنافیل (ویاگرا) مشخص شده است در حدود 60 درصد از افرادی که به درمان با سیلدنافیل پاسخ نداده اند، کمبود تستوسترون داشته و پس از تجویز تستوسترون، به این سیلدنافیل پاسخ درمانی داده اند."
 3. البته با توجه به نگرانی در مورد ایمنی این روش درمانی، بر اساس نتایج مطالعه TRAVERSE که در آن حدود 70 درصد از شرکت کنندگان دیابت نوع 2 داشتند، هیچگونه افزایش خطر مشکلات  قلبی-عروقی دیده نشد.
 4. همچنین، این درمان هیچ ارتباطی با سرطان پروستات ندارد، اما بنظر می رسد  بررسی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در سال اول جایگزینی تستوسترون بسیار مهم باشد.
 5. این مطالعه موجب تائید بسیاری از مطالعات 20 سال گذشته در سراسر جهان شده است. بطور کلی، در فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و دارای اضافه وزن، غلظت تستوسترون کاهش می یابد. پس با کم کردن 5 تا 10 درصد از وزن، می توان امیدوار بود که سطح هورمون تستوسترون در مردان با اضافه وزن (BMIبالا) ، دور کمر بزرگ و کم بودن میزان تستوسترون افزایش یابد.
 6. همچنین بنظر می رسد جایگزین کردن کمبود هورمون های مردانه ممکن است با ایجاد تغییر در سبک زندگی مردان با اضافه وزن (BMIبالا) و احتمال بالای دیابت نوع 2 ، از ابتلای آنان به دیابت جلوگیری کرده یا آن را به تاخیر بیاندازد.
 7. با این حال، انتظار نمی رود درمان جایگزین کردن تستوسترون در آقایانی که کمبود ندارند بر روی سطح قند خون یا سایر پارامترهای متابولیک  تأثیر بگذارد.
 8. نکته مهم این است که پزشکان درمان جایگزینی سطح تستوسترون را تا حد طبیعی (نرمال) آن ادامه داده تا فرد بیشترین فایده را دریافت کند.
نتیجه: در مردان با کمبود تستوسترون این جایگزینی به دلایل زیاد مفید بوده و باعث می شود این افراد احساس بهتری داشته باشند

نظرات کاربران

  5     -     3   =

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  -     3   =   1  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com