واریس دست چیست و چه نشانه هایی دارد؟

مجله واریس
1401/02/28

در این مقاله درباره واریس دست، علائم این عارضه و بهترین روش‌های درمانی آن صحبت خواهیم کرد.

واریس دست چیست و چه نشانه هایی دارد؟

کلینیک بهار زندگی

  • کادر پزشکی متخصص و مجرب
  • ارائه مسیر درمان ویژه، مختص هر بیمار
  • استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی روز دنیا
  • صرف زمان کافی برای مراجعین

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

واریس یکی از شایع‌ترین عارضه‌های عروقی است که در حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد جمعیت جهان با آن مواجه می‌شوند. رگ‌های واریسی معمولا زیر پوست دچار برآمدگی شده و به رنگ آبی، سبز یا بنفش درمی‌آیند. رگ‌های واریسی در نقاط مختلف بدن مانند: ساق پا، ران، صورت، دست‌ها و بازوها نمایان می‌شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم اختصاصا درباره علائم واریس دست صحبت کنیم. با وجود این که واریس دست معمولا عارضه‌ای خطرناک نیست، ولی شناخت علائم آن برای درمان به موقع آن ضروری است. اگر نشانه‌هایی از واریس دست را در دستان و بازوهای خود شناسایی کرده‌اید ولی از ابتلا به واریس اطمینان ندارید، ادامه این مقاله را در مورد درمان واریس از دست ندهید.

رگ‌های برآمده آبی یا بنفش تیره؛ اولین نشانه واریس دست

یکی از اولین علائم واریس دست نمایان شدن رگ‌های برجسته به رنگ آبی یا بنفش تیره روی دستان است. این مورد یکی از اولین علائم واریس پا نیز به شمار می‌رود. رگ‌های برآمده روی دست، برای بسیاری از افراد از منظر زیبایی‌شناسی به یک دغدغه تبدیل می‌شود.

رگ‌های برآمده تیره و نزدیک به سطح پوست ممکن است کمی با درد همراه باشند و احساس فشار در دست‌ها انجام کارهای روزانه را مختل می‌کند. به همین دلیل مراجعه به پزشک با مشاهده اولین علائم واریس دست و پا ضروری است.

رگ‌های آبی یا بنفش برجسته؛ یکی از نشانه‌های واریس در دست‌ها

درد مزمن یا احساس سنگینی در بازوها؛ یکی از نشانه‌های واریس دست

به‌طورکلی تعداد کمی از افراد مبتلا به واریس دست، از احساس درد در دستان و بازوها شکایت می‌کنند. بااین‌حال برخی از افراد در ناحیه دست‌ها، ساعد یا بازوها احساس درد می‌کنند. این درد ممکن است ناشی از التهاب یا تشکیل لخته در سیاهرگ‌ها باشد.

به‌طورکلی، وریدهای واریسی دردناک نشانه مشکلی جدی‌تر مانند لخته شدن خون، زخم باز یا عفونت پوست هستند. در چنین شرایطی درمان سریع واریس در خانه امکان‌پذیر نیست و برای درمان قطعی واریس دست باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. علاوه‌بر احساس درد، برخی از افراد از تورم، احساس ضربان، سوزش یا گرفتگی در بازوها و دست‌ها ناشی از واریس دست شکایت می‌کنند.

قرمزی یا خارش اطراف وریدهای برجسته؛ یکی از علائم واریس دست و پا

قرمز شدن یا احساس خارش در اطراف رگ‌های برجسته واریسی یکی دیگر از نشانه‌های واریس دست است. زمانی که خون در رگ‌های آسیب‌دیده جمع می‌شود، ممکن است در نهایت به داخل پوست نشت پیدا کند. نشت رگ‌های خونی و التهاب مرتبط با آن منجر به نرسیدن اکسیژن کافی به پوست می‌شود؛ به همین دلیل پوست روی رگ‌ها قرمز شده و فرد مبتلا به واریس احساس خارش می‌کند.

ممکن است در این حالت برای شما هم این سوال به وجود آید که برای واریس چی بخوریم. برای کاهش احساس خارش مصرف نمک و ادویه‌ها را به حداقل رسانده و با مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن آب کافی، احساس خارش در اطراف رگ‌های واریسی را کمتر کنید.

قرمز شدن رگ‌ها در واریس ارنج دست یا واریس بازو

احساس گرفتگی در بازوها و دست‌ها؛ یکی از واضح‌ترین علائم واریس بازو و دست‌ها

به‌طورکلی واریس زمانی ایجاد می‌شود که گردش خون در رگ‌ها با مشکل مواجه شده، خون از رگ‌ها به‌سختی عبور کرده و تورم و سنگینی رگ‌ها اتفاق می‌افتد. به دلیل همین گردش خون ضعیف، بر اثر ابتلا به واریس دست در دست‌ها و بازوها احساس سنگینی می‌کنید. بسیاری از افراد برای رفع این مشکل می‌پرسند که برای واریس به چه دکتری مراجعه کنیم؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم که برای درمان واریس دست بهترین کار مراجعه به دکتر متخصص قلب و عروق با سابقه درمان واریس است.

علت ابتلا به واریس دست؛ عوامل ژنتیکی و افزایش سن

به‌طورکلی نمایان شدن رگ‌های واریسی در دست، بازو، ساعد و سایر قسمت‌های بدن بیشتر به دلیل عوامل ژنتیکی یا افزایش سن رخ می‌دهد. بااین‌حال برخی از عوامل دیگر نیز باعث برجسته شدن رگ‌های واریسی دست می‌شوند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • بارداری
  • اضافه وزن
  • تغییرات هورمونی و یائسگی

علاوه‌بر این، افرادی که در خانواده سابقه ابتلا به واریس را دارند، بیشتر از دیگران عارضه رگ‌های واریسی در قسمت‌های مختلف بدن از جمله دست‌ها را تجربه می‌کنند. همچنین، با افزایش سن، توانایی رگ‌ها برای کنترل جریان خون کاهش پیدا کرده و ممکن است رگ‌های واریسی در قسمت‌های مختلف بدن از جمله دست‌ها ظاهر شوند.

افزایش سن؛ مهم‌ترین عامل ابتلا به واریس بازو و دست

روش‌های درمان واریس ساعد دست، روی دست و بازوها

گزینه‌های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد. معمولا روش‌های درمان خانگی واریس دست در از بین بردن کامل علائم واریس موثر نیستند. موثرترین روش‌های درمانی واریس ارنج دست، ساعد و بازوها را در زیر بررسی می‌کنیم.

  • اسکلروتراپی: در این روش یک محلول به نام اسکلروزان در مدت زمان ۲۰ دقیقه درون ر‌گ‌ها تزریق می‌شود. اسکلروتراپی یکی از بهترین روش‌های درمانی برای از بین بردن رگ‌های واریسی دست است. در این روش درمانی به بیهوشی نیازی نیست و هزینه بسیار مناسبی دارد. همچنین این روش درمانی دوره نقاهت خاصی ندارد و پس از مدت زمان کوتاهی می‌توانید به کارهای روزانه‌تان بپردازید.
  • لیزردرمانی: در روش لیزردرمانی، با استفاده از اشعه لیزر رگ‌های واریسی روی دست یا سایر قسمت‌های بدن از بین خواهند رفت. این روش بیشتر برای از بین بردن رگ‌های واریسی بسیار ظریف روی بازوها یا واریس ارنج دست و واریس ساعد دست کاربرد دارد.

درمان رگ‌های واریسی دست از طریق جراحی و بستن مسیر رگ‌های آسیب‌دیده و عنکبوتی روی دست نیز وجود دارد. بااین‌حال اسکلروتراپی و لیزردرمانی روش‌هایی جدیدتر و آسان‌تر هستند.

اسکلروتراپی؛ یکی از بهترین روش‌های درمان واریس دست

پیشگیری از ابتلا به واریس دست‌ها با تغییر سبک زندگی

در این مقاله درباره واریس دست، علائم آن و روش‌های درمانی این عارضه صحبت کردیم. در بسیاری از موارد واریس ارنج دست، واریس ساعد دست، واریس بازو و روی دستان به عوامل ژنتیکی یا افزایش سن و تغییرات هورمونی بستگی داشته و گریزی از آن نیست. در برخی از موارد با انجام ورزش واریس دست شدت کمتری پیدا می‌کند. همچنین با داشتن رژیم غذایی مناسب می‌توانید سلامت عروق را تاحدودی تضمین کنید و احتمال ابتلا به واریس را کاهش دهید.

درصورتی‌که به عارضه رگ‌های واریسی در دست‌ها یا سایر نواحی بدن مبتلا هستید، می‌توانید از تجربه پزشکان متخصص بهار زندگی و تجهیزات پیشرفته این کلینیک برای درمان کمک بگیرید. در پایان اگر تجربه‌ یا سوالی درباره این عارضه شایع دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

  +     5   =   6  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  5     +   =   5  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com