رگ های عنکبوتی چیست و چرا ایجاد می شوند؟

مجله واریس
1402/06/25

در این مقاله درباره علت به وجود آمدن رگ های عنکبوتی و روش‌های درمان آن صحبت خواهیم کرد.

رگ های عنکبوتی چیست و چرا ایجاد می شوند؟

کلینیک بهار زندگی

  • کادر پزشکی متخصص و مجرب
  • ارائه مسیر درمان ویژه، مختص هر بیمار
  • استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی روز دنیا
  • صرف زمان کافی برای مراجعین

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

به رگ‌های آبی و قرمز روی سطح پوست که مانند تارهای عنکبوت هستند، رگ‌ های عنکبوتی می‌گویند. معمولا رگ‌های عنکبوتی در قسمت پاها و برخی اوقات در صورت دیده می‌شوند. رگ‌های عنکبوتی بسیار کوچک‌تر از رگ‌های واریسی هستند و به‌راحتی از روی پوست می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. این عروق خونی پیچ‌و‌تاب‌دار خیلی خطرناک نبوده و عارضه‌ای قابل درمان محسوب می‌شوند. در این مقاله از مجله بهار زندگی در رابطه با علائم و علت عارضه رگ‌های عنکبوتی صحبت خواهیم کرد و اشاره‌ای به چند روش درمان رگ عنکبوتی داریم. با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با رگ‌های عنکبوتی و درمان واریس پا به‌دست می‌‎آورید.

رگ های عنکبوتی چیست و چه تفاوتی با رگ‌های واریسی دارند؟

مویرگ‌های کوچک عنکبوتی برخلاف رگ‌های واریسی، معمولا مشکلی به لحاظ درد و ناراحتی ایجاد نمی‌کنند. فقط گاهی اوقات افراد دچار سوزش یا گزگز پا می‌شوند؛ در حالی که رگ‌های واریسی موجب تورم، خارش یا احساس درد خواهند شد. رگ‌های واریسی معمولا بسیار بزرگ‌تر و عمیق‌تر از رگ‌های عنکبوتی هستند. همچنین رگ‌های واریسی ظاهری متفاوت نسبت به رگ های عنکبوتی دارند. رگ‌های واریسی موج‌دار یا پیچ‌خورده هستند و رنگ آن‌ها اغلب قرمز یا رنگ بدن است.
اما رگ‌های عنکبوتی در رنگ‌های قرمز، آبی، قهوه‌ای یا بنفش دیده می‌شوند. رگ‌های عنکبوتی ممکن است به‌صورت لکه‌ای یا خطی روی بدن بیمار شکل بگیرند. اگرچه ممکن است روش‌های درمان واریس پا با رگ‌های عنکبوتی تاحدودی یکسان باشد، اما این 2 عارضه تفاوت‌های بزرگی با یکدیگر دارند.

تفاوت رگ های عنکبوتی و واریسی

علت ایجاد رگ‌های عنکبوتی؛ عملکرد نامطلوب دریچه‌های یک‌طرفه

رگ‌ها خون را به کمک دریچه‌های یک‌طرفه به سمت قلب هدایت می‌کنند. این دریچه‌ها وظیفه انتقال خون در همه رگ‌ها را دارند و باید جریان خون را به‌درستی به طرف قلب پیش ببرند. همچنین این رگ‌ها به‌واسطه ماهیچه‌هایی احاطه شده‌اند که با انقباض، خون را به سمت قلب پمپاژ می‌کنند. دریچه‌های یک‌طرفه در این مسیر باعث شده جریان خون به سمت پایین بازنگردد.
برخی از بیماری‌های زمینه‌ای موجب ضعیف شدن این دریچه‌ها خواهد شد. به همین دلیل جریان خون در مسیر اصلی ادامه پیدا نمی‌کند و داخل رگ جمع می‌شود. این عارضه به‌مرور زمان باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی یا شاخه‌ای خواهد شد. اغلب پزشکان برای درمان رگ‌های عنکبوتی از اسکلروتراپی واریس کمک می‌گیرند که در ادامه مقاله به‌صورت کامل این روش درمان را بررسی خواهیم کرد.

شکل متفاوت رگ های عنکبوتی پا

علائم عارضه رگ عنکبوتی؛ رگ‌های بسیار ریز و کوچک

رگ‌ های عنکبوتی به‌راحتی قابل تشخیص هستند و پزشک متخصص با دیدن پاها و الگوی رگ‌ها در قسمت‌های مختلف بدن این عارضه را تشخیص می‌دهد. بروز رگ‌های ریز و نخ‌مانند با رنگ‌های متفاوت از مهم‌ترین علائم رگ‌های عنکبوتی هستند.
این رگ‌ها اندازه بزرگی ندارند و پهنای آن‌ها معمولا چیزی در حدود 1 تا 3 میلی‌متر است و اغلب اوقات عوارضی مانند خارش یا درد ندارند. البته در برخی اوقات نیز رگ‌های عنکبوتی به لمس حساس هستند و تورم و درد بسیار کوچکی در ناحیه رگ‌ها احساس می‌شود که با کمک پزشک یا دکتر واریس پا قابل درمان هستند.

روش‌های درمان رگ های عنکبوتی صورت و پا

برای درمان رگ های عنکبوتی روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از درمان خانگی رگ های عنکبوتی گرفته تا درمان تخصصی. در موارد خفیف‌تر، از روش‌های خانگی درمان رگ‌های عنکبوتی می‌توان استفاده کرد؛ بااین‌حال، اگر مدت‌هاست درگیر این عارضه هستید، حتما برای درمان به سراغ روش‌های پزشکی بروید. در ادامه انواع روش‌های درمان رگ های عنکبوتی را بیان می‌کنیم.

روش‌ درمان خانگی رگ‌های عنکبوتی؛ استفاده از جوراب واریس

برخی از افراد ترجیح می‌دهند با استفاده از درمان خانگی رگ های عنکبوتی، مشکل را برطرف کنند. به‌عنوان مثال استفاده از جوراب یا ساق‌های فشرده‌کننده یکی از روش‌های درمان خانگی ‌رگ‌های عنکبوتی محسوب می‌شود.
فشار این جوراب‌ها به بهبود جریان خون کمک کرده و به‌مرور زمان رگ‌های عنکبوتی از یکدیگر جدا می‌شوند. برخی از جوراب‌ها فشار فراوانی به کف و ساق پا وارد می‌کنند که متریال متفاوتی نسبت به سایر جوراب‌های واریس دارند. از آنجایی که برخی از علائم واریس پا با رگ‌های عنکبوتی یکسان است، از این جوراب برای درمان خانگی واریس نیز استفاده می‌کنند.

جوراب واریس؛ درمان خانگی رگ های عنکبوتی

اسکلروتراپی؛ درمان عارضه رگ‌های عنکبوتی با تزریق داخل رگ

اسکلروتراپی یکی از روش‌های درمان عارضه رگ‌های عنکبوتی است که زیر نظر پزشک متخصص انجام می‌شود. در روش درمان اسکلروتراپی محلولی به داخل رگ تزریق خواهد شد که ممکن است مقداری احساس درد یا گرفتگی داشته باشید. البته این مشکل بعد از چند دقیقه از بین می‌رود. در هر جلسه از اسکلروتراپی در حدود 50 تا 80 درصد رگ‌های عنکبوتی از بین می‌روند. تعداد جلسات این روش درمانی به وسعت و شدت عارضه رگ‌های عنکبوتی بستگی دارد و تاثیر درمان بعد از حدود 2 ماه نمایان خواهد شد.

لیزردرمانی؛ روشی غیرتهاجمی و ایمن برای درمان رگ های عنکبوتی

با استفاده از لیزر رگ های عنکبوتی کوچک و ریز و رگ‌های واریسی از بین می‌روند. رگ‌های عنکبوتی با استفاده از گرما تخریب می‌شوند و بافت عروق به شکل اولیه خود بازمی‌گردد. این روش درمان، جایگزین خوبی برای اسکلروتراپی و تزریق است که خطر کمتری برای مراجعین دارد. در روش درمان با لیزر رگ‌های وریدی کوچک ممکن است بلافاصله ناپدید شوند و رگ‌های بزرگ‌تر به‌مرور زمان از بین می‌روند.

لیزر رگ های عنکبوتی؛ بهترین راه درمان

درمان عارضه رگ های عنکبوتی با جدیدترین دستگاه‌ها در کلینیک بهار زندگی

در این مقاله در رابطه با رگ های عنکبوتی صحبت کردیم و اشاره‌ای به روش‌های درمان این عارضه داشتیم. به‌طورکلی رگ‌های عنکبوتی عارضه خطرناکی نیستند و معمولا مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کنند. این عارضه مانند واریس بر اثر نشستن یا ایستادن طولانی مدت ایجاد می‌شود. همچنین رگ‌های عنکبوتی در شکل و اندازه با رگ‌های واریس متفاوت هستند؛ اما تقریبا روش‌های درمان یکسانی دارند.
پیشنهاد می‌کنیم برای درمان عارضه رگ‌های عنکبوتی به کلینیک بهار زندگی مراجعه کنید. کلینیک قلب و عروق بهار زندگی خدمات گسترده‌ای در رابطه با عارضه واریس و رگ‌های عنکبوتی عرضه می‌کند. پزشکان متخصص این مرکز با استفاده از تجهیزات مدرن و به‌روز، بهترین راه درمان را پیشنهاد می‌کنند. برای مشاهده کلیه خدمات کلینیک بهار زندگی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  -     6   =   2  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  6     +   =   7  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com