درمان قطعی تپش قلب چیست؟

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله علت تپش قلب بالا و روش‌های پیشگیری از آن را بررسی می‌کنیم.

درمان قطعی تپش قلب چیست؟

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

آیا تابه‌حال با ضربان قلب بسیار بالا و نگران کننده مواجه شده‌اید؟ با ضربان قلبی که احساس می‌کنید قلبتان بیش از حد تند می‌زند! گاهی اوقات قلب دچار تپش‌های شدید می‌شود و حالتی است که انسان ضربان و صدای تپش قلب را حس می‌کند. تپش قلب ممکن است به‌صورت مقطعی بالاتر از حالت عادی باشد و در برخی افراد معمولا تپش قلب تند و بالا است. در این مقاله از مجله بهار زندگی قصد داریم راهکاری برای درمان قطعی تپش قلب ارائه دهیم و اشاره‌ای به روش‌های مختلف کاهش ضربان قلب خواهیم داشت. بعد از خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با درمان تپش قلب به‌ دست می‌آورید.

جلوگیری از استرس و اضطراب؛ یکی از راه‌های درمان قطعی تپش قلب

استرس و اضطراب یکی از شایع‌ترین علت‌های تپش قلب است. در زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند، ضربان قلب آن‌ها بالاتر می‌رود و این موضوع در طولانی مدت ممکن است روی سلامت قلب اثرگذار باشد. افراد در طول روز تحت موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرند و حضور در موقعیت‌های استرس‌زا برای برخی غیرقابل کنترل است. احساسات شدید منجر به تپش قلب خواهد شد و برای کنترل چنین شرایطی باید روش‌هایی برای درمان و پیشگیری به‌ کار بگیرید.

معمولا کارشناسان توصیه می‌کنند در هنگام استرس و اضطراب نفس‌های عمیق بکشید. نفس‌ عمیق باعث می‌شود اکسیژن بیشتری وارد بدن شده و استرس را کاهش دهد. همچنین نوشیدن آب خنک یکی از مواردی است که در هنگام شرایط استرس‌زا باید انجام دهید. به شما توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از تپش قلب شدید، رهایی از مشکلات قلبی عروقی و گرفتار نشدن در درمان‌هایی مانند آنژیوگرافی قلب، حتما برای درمان قطعی تپش قلب به پزشک متخصص مراجعه کنید.

استرس از عوامل تاثیرگذار در تپش قلب

کنترل مصرف قهوه و کافئین؛ درمان قطعی تپش قلب

برخی افراد طبق عادت مصرف بالایی از نوشابه‌های انرژی‌زا و قهوه در طول روز دارند. مصرف قهوه و کافئین با مقدار مشخص مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند، اما زمانی که بیش از حد باشد قطعا در طولانی مدت موجب آسیب رساندن به بدن خواهد شد. مصرف بالای قهوه و کافئین نه‌تنها باعث بدخلقی یا پرخاشگری می‌شود، بلکه ممکن است موجب تپش قلب بالا در افراد شود.
به‌طورکلی، مصرف بالای کافئین سلامت قلب را به خطر می‌اندازد؛ بنابراین برای پیگشیری از ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی عروقی مصرف بهینه قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را در نظر داشته باشید. برخی از مشکلات قلبی عروقی نیاز به انجام آزمایش‌های دقیقی مانند سی تی آنژیوگرافی دارند. تشخیص درمان قطعی تپش قلب یا روش‌های درمانی سایر بیماری‌های قلبی را به پزشک متخصص بسپارید.

کاهش مصرف غذاهای مضر؛ روشی اثربخش برای درمان تپش قلب

غذاهای چرب و تند برخلاف طعم لذیذ و لذت‌بخشی که دارند، باعث آسیب‌های فراوان به بدن می‌شوند. زمانی که افراد رژیم غذایی سالمی نداشته باشند علاوه‌بر افزایش وزن، دچار بیماری‌های متعددی خواهند شد. یکی از بیماری‌هایی که بر اثر اضافه وزن و تغذیه ناسالم در بدن رخ می‌دهد، تپش بالای قلب است. توصیه می‌کنیم در رژیم غذایی روزانه یا هفتگی کمتر از غذاهای چرب استفاده کنید و در تغذیه روزانه حتما از میوه‌ها و سبزیجات به‌مقدار کافی کمک بگیرید. رعایت کردن موارد کوچکی مانند رژیم غذایی موجب افزایش طول عمر و سلامت بدن خواهد شد؛ بنابراین برای درمان تپش قلب حتما این مورد را رعایت کنید.

توجه داشته باشد گاهی اوقات افرادی که تپش قلب بالایی دارند، ضربان قلب آن‌ها با دستگاه هولتر مانیتورینگ ثبت می‌شود. ثبت ضربان قلب در فواصل زمانی مشخص، در تشخیص بهترین روش جلوگیری از تپش قلب بالا و درمان آن کمک می‌کند.

درمان قطعی تپش قلب با رژیم سالم

درمان قطعی تپش قلب با قطع مصرف سیگار و الکل

استعمال سیگار و نوشیدن الکل یکی از موضوعاتی است که این روزها افراد زیادی را درگیر کرده است. باید توجه داشته باشید مصرف سیگار موجب کاهش اکسیژن خون و ناتوانی در فعالیت‌های بدنی خواهد شد. با مصرف سیگار و الکل نه‌تنها سلامت جسمی افراد به خطر می‌افتد، بلکه موجب مشکلات روحی و روانی خواهد شد. توصیه می‌کنیم برای درمان تپش قلب مصرف سیگار و الکل را به‌مرور زمان کم کنید تا جایی که مصرف این 2 ماده مضر به‌صورت کامل قطع شود.
افرادی که سیگار و نوشیدنی‌های الکلی به‌صورت فراوان مصرف می‌کنند، گرفتار فشار خون و بیماری‌های قلبی می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم اگر احساس تپش قلب بالا دارید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک در صورت نیاز برای بررسی وضعیت قلب آزمایش‌های ساده‌ای مانند ثبت نوار قلب را برای شما در نظر می‌گیرد. قیمت نوار قلب بالا نیست و جواب این آزمایش سریعا به‌ دستتان می‌رسد.

قطع مصرف سیگار و الکل برای درمان تپش قلب بالا

کاهش مصرف داروهای شیمیایی برای درمان تپش قلب

برخی از داروهای پزشکی یا ورزشی موجب افزایش تپش قلب می‌شوند و مصرف این داروها در طولانی مدت باعث تپش قلب بالا به‌صورت مستمر در افراد خواهد شد. همچنین باید توجه داشته باشید که برخی از داروها با یکدیگر تداخل دارویی ایجاد می‌کنند. این تداخل دارویی ممکن است تپش قلب شما را بالا ببرد و در بعضی مواقع موجب بیماری‌های قلبی می‌شود.
توصیه می‌کنیم برای مصرف داروهای مختلف هم‌زمان با یکدیگر حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا دچار مشکلات مختلف نشوید. توجه کنید که اکو کاردیو گرافی یکی از روش‌های تشخیص نارسایی قلبی است. در صورت مراجعه به پزشک ممکن است انجام این آزمایش ساده برای شما تشخیص داده شود.

فعالیت بدنی و ورزش؛ راهکاری برای درمان تپش قلب

فعالیت بدنی و ورزش موجب سلامتی بدن خواهد شد. معمولا افرادی که روزانه زمان مناسبی به ورزش‌ کردن یا پیاده‌روی اختصاص می‌دهند، کمتر در معرض تپش قلب بالا قرار می‌گیرند. ورزش موجب افزایش نشاط در افراد می‌شود و علاوه‌بر این، باعث کنترل تپش قلب خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن بدنی سرحال و سلامت، ورزش روزانه یا هفتگی را حتما در برنامه‌هایتان داشته باشید. افرادی که به‌دنبال نتیجه سلامت ورزشی هستند، از تست ورزش استفاده می‌کنند. باتوجه‌به هزینه تست ورزش که چندان گران نیست، برای پایش سلامتی کامل در حین ورزش حتما این آزمایش را تحت‌نظر پزشک قلب انجام دهید.

سلامتی قلب با ورزش روزانه و پیاده‌روی

درمان قطعی تپش قلب با مشاوره تخصصی پزشکان کلینیک بهار زندگی

در این مقاله از مجله بهار زندگی در رابطه با درمان قطعی تپش قلب صحبت کردیم و اشاره‌ای به موضوعاتی در ارتباط با کاهش تپش قلب داشتیم. به‌صورت‌کلی برای درمان تپش قلب، روند زندگی سلامت را باید اجرا کنید. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سیگار جدا پرهیز کرده و ورزش روزانه را در برنامه خود داشته باشید. توصیه می‌کنیم هنگامی که گرفتار تپش قلب می‌شوید، حتما به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید.

کلینیک تخصصی قلب و عروق بهار زندگی، یکی از بهترین مراکز درمانی قلب و عروق کشور است که متخصصان باتجربه و ماهر در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. برای دریافت مشاوره و استفاده از خدمات تخصصی قلب و عروق کلینیک بهار زندگی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  1     -   =   1  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  +     6   =   8  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com