علائم گرفتگی رگ قلب چیست؟

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله علائم گرفتگی رگ قلب را با جزئیات بررسی می‌کنیم.

علائم گرفتگی رگ قلب چیست؟

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

گرفتگی رگ قلب یا بیماری عروق کرونر (Coronary Artery Disease به اختصار CAD)، شایع‌ترین و متداول‌ترین بیماری قلبی است و در حال حاضر به عنوان مهم‌ترین دلیل مرگ‌ومیر در جهان شناخته می‌شود. هر سال حدود 3.8 میلیون مرد و 3.4 میلیون زن در جهان به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. اگر شما هم نگران این بیماری هستید و دوست دارید جلوی آسیب‌های آن را بگیرید، بهتر است با علائم آن آشنا شوید.

در این مقاله به صورت مختصر و مفید، علائم گرفتگی رگ قلب را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که تمایل دارید با علائم این بیماری آشنا شوید، این مقاله می‌تواند تمام نکات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

احساس درد در قفسه سینه؛ یکی از رایج‌ترین علائم گرفتگی رگ قلب

یکی از مهم‌ترین علائم گرفتگی رگ قلب، احساس درد در قفسه سینه یا اصطلاحاً آنژین صدری است. در‌صورتی‌که در قفسه سینه خود احساس درد شدید کردید، به متخصص قلب مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید، اقدامات لازم مثل انژیو را برای شما انجام دهد. با انجام این آزمایش‌ها، وضعیت سلامت قلب بیمار به‌صورت‌کامل مشخص می‌شود.

توضیحاتی درباره آنژین صدری و علائم آن

آنژین صدری نوعی درد در قفسه سینه است و به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به قلب برای انجام وظایفش اتفاق می‌افتد. آنژین صدری یکی از نشانه‌های گرفتگی رگ قلب است؛ بااین‌حال برای تشخیص دقیق‌تر گرفتگی عروق شاید نیاز به انجام برخی از آزمایش‌ها مانند سیتی آنژیو باشد. آنژین صدری معمولا به‌صورت دردی شدید در وسط قفسه سینه رخ می‌دهد و این درد به سمت دست‌ها، گردن و فک کشیده می‌شود. این عارضه گاهی اوقات با تعریق، تنگی نفس و حالت تهوع همراه است.

بررسی علائم گرفتگی رگ قلب در بهار زندگی

تنگی نفس؛ یکی از مهم‌ترین علائم گرفتگی رگ قلب

تنگی نفس یکی دیگر از علائم گرفتگی رگ قلب است که بین بانوان و آقایان بسیار شایع است. گاهی مواقع احساس درد در قفسه سینه و تنگی نفس به صورت همزمان اتفاق می‌افتد. درصورتی‌که با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، به پزشک مراجعه کنید.

برخی از پزشکان متخصص، درچنین‌مواقعی استفاده از هولتر قلب  را برای بیمار تجویز می‌کنند. هولتر قلب دستگاهی است که وضعیت ضربان قلب را به صورت مستمر و در یک بازه زمانی چندروزه ثبت می‌کند. این دستگاه را پزشک از روی پوست به بدن بیمار متصل می‌کند. هولتر قلب از 1 تا 14 روز (بسته به نیاز) همراه بیمار خواهد بود تا پزشک بتواند به درک خوبی از وضعیت قلب برسد.

تنگی نفس؛ یکی از نشانه‌های گرفتگی رگ قلب

احساس درد و ناراحتی در ناحیه پا، بازوها، کمر، گردن و فک

در‌صورتی‌که در ناحیه پا، کمر، بازوها، گردن یا فک، احساس درد یا ناراحتی کردید و این درد، ادامه پیدا کرد، به هیچ عنوان نسبت به درد خود بی‌تفاوت نباشید. بسیاری از افراد بر اثر بی‌تفاوتی نسبت به همین دردهای به‌ظاهر ساده، سلامتی خود را به خطر انداخته‌اند.

متخصص قلب درچنین‌مواقعی، برای گرفتن نوار قلب بیمار اقدام می‌کند تا به اطلاعات تکمیلی بیشتری در مورد وضعیت سلامت قلب بیمار برسد. بسیاری از اوقات، گرفتن نوار قلب به پزشک کمک می‌کند که بیماری قلبی شخص را سریع‌تر تشخیص دهد و او را وارد فرایند درمان کند.  به‌طورکلی گرفتن نوار قلب، یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌های تشخیص و پیشگیری از بیماری قلبی است.

درد کمر، بازوها و گردن؛ علائم گرفتگی رگ قلب

درد معده یا سوزش سردل؛ یکی از علائم پنهان گرفتگی رگ قلب

برخی از بانوان و آقایان، بیماری عروق کرونر را با احساس درد در ناحیه معده یا سوزش سردل تجربه می‌کنند. این موضوع بیشتر در بانوان دیده می‌شود. در‌صورتی‌که در قسمت پایینی قفسه سینه یا قسمت بالایی شکم احساس درد یا سوزش کردید و این درد ادامه‌ پیدا کرد، پیشنهاد می‌شود به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید تا از طریق تست اکو قلب به درک و تشخیص درستی از بیماری شما برسد.

پزشک پس از انجام اکوی قلب می‌تواند به شما بگوید که این مشکل، از قلبتان نشات می‌گیرد یا خیر. اکوی قلب به پزشک کمک می‌کند که از وضعیت ضربان، پمپاژ خون و سلامت عضله قلب شما مطمئن شود. در این روش، پزشک با استفاده از امواج صوتی از قلب بیمار تصویربرداری می‌کند.

تعریق بیش از حد، سرگیجه، خستگی و لکنت زبان

یکی دیگر از علائم گرفتگی رگ قلب که در بسیاری از بیماران مشاهده می‌شود، تعریق بیش از حد بدن با فعالیت‌های ساده روزمره است. برخی افراد در طول روز هم احساس خستگی و سرگیجه دارند و ممکن است با لکنت زبان هم روبه‌رو شوند. در آقایان، مسئله اختلال در نعوظ هم یکی از نشانه‌هایی است که می‌تواند بیانگر بیماری عروق کرونر باشد.

در چنین حالتی معمولاً پزشک از بیمار خود تست ورزش می‌گیرد تا عملکرد قلب او را در حالت‌های مختلف بررسی کند. تست ورزش یکی از بهترین و متداول‌ترین روش‌های بررسی سلامت قلب است. در این روش، پزشک، وضعیت قلب بیمار را قبل، حین و بعد از فعالیت‌های مشخص آنالیز می‌کند و به یک درک کلی از وضعیت  قلب بیمار می‌رسد.

تعریق بیش از حد؛ نشانه احتمالی بیماری عروق کرونر

کلینیک بهار زندگی؛ همراه شما برای پیشگیری و درمان به‌موقع بیماری‌های قلبی

دانستن علائم گرفتگی رگ قلب به افراد کمک می‌کند که از عوارض بیماری‌های قلبی پیشگیری کنند و اجازه ندهند که سلامتی بدن و قلبشان به خطر بیفتد. در این مقاله تلاش کردیم با 5 مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین علائم بیماری قلبی آشنا شویم. درصورت مشاهده هر کدام از علائم فوق، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان به‌موقع صورت  گیرد.

کلینیک بهار زندگی یکی از مراکزی است که می‌تواند خدمات تخصصی در حوزه قلب و عروق به متقاضیان ارائه دهد و تست‌های بررسی سلامت قلب را با به‌روزترین امکانات و به کمک کادر تخصصی انجام می‌دهد. درصورت تمایل به انجام تست‌های مختلف می‌توانید به این کلینیک مراجعه کنید.

آیا تاکنون بیماری عروق کرونر را تجربه کرده‌اید؟ از طریق کدام تست‌های بررسی وضعیت قلب به بیماری خود پی بردید؟ لطفاً نظرها و تجربیات خود در مورد علائم گرفتگی رگ قلب را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

  +     2   =   3  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  8     +     6   =

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com