بررسی جامع علت رگ به رگ شدن پا، علائم و روش‌های درمان

دانستنی ها
1402/06/25

در این مقاله درباره علت گرفتگی رگ پا و روش‌های درمان آن صحبت می‌کنیم.

بررسی جامع علت رگ به رگ شدن پا، علائم و روش‌های درمان

کلینیک بهار زندگی

 • کادر پزشکی متخصص و مجرب
 • ارائه مسیر درمان ویژه، مختص هر بیمار
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی روز دنیا
 • صرف زمان کافی برای مراجعین

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

رگ به رگ شدن به معنای کشیده یا پاره شدن رباط‌ها است و احتمال رخ دادن آن در پاها، دست‌ها، گردن و سایر مفاصل و اندام‌های بدن وجود دارد. آمارها نشان می‌دهد که پا، بیش از سایر اندام‌های بدن در معرض رگ به رگ شدن قرار دارد؛ زیرا پا، فشار ناشی از وزن بدن را تحمل می‌کند و احتمال پیچ خوردن آن در شرایط مختلف وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد علت رگ به رگ شدن پا، علائم و روش‌های درمان آن صحبت کنیم. اگر مایل به اطلاع از علائم رگ به رگ شدن پا و روش‌های درمان آن هستید، در این مطلب کلیه اطلاعات لازم را آورده‌ایم. فقط کافی است چند دقیقه از وقتتان را به خواندن مقاله پیش‌رو اختصاص دهید.

علت رگ به رگ شدن پا؛ کشیدگی بیش از حد یا پاره شدن رباط‌ها

رگ به رگ شدن پا، اصطلاحی است که برای کشیدگی بیش از حد یا پارگی رباط‌ها یا تاندون‌های پا به‌کار می‌رود. رباط‌ها، گروهی از بافت‌های فیبر مانند هستند که در مفصل، یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که میزان و احتمال رگ به رگ شدن مچ پا، بیش از سایر بخش‌های بدن است. ازطرفی این امکان وجود دارد که همزمان با کشیدگی و آسیب دیدن رباط‌ها، سیاهرگ‌های پا هم دچار آسیب شوند و درنهایت، شخص به واریس پا مبتلا شود؛ چون واریس پا، از آسیب دیدن و اختلال در عملکرد سیاهرگ‌های پا ناشی می‌شود.

آشنایی با علت‌های عجیب رگ به رگ شدن پا

اقدامات و اتفاق‌های مختلفی در رگ به رگ شدن پا نقش دارند که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • گرم و سرد نکردن بدن برای ورزش
 • پوشیدن کفش نامناسب برای فعالیت‌های مختلف مثل ورزش و تفریح
 • پیچ‌ خوردگی پا
 • سقوط از روی دوچرخه یا موتور سیکلت

استفاده از کفش مناسب، گرم کردن قبل از حرکات ورزشی و سرد کردن بدن پس از اتمام ورزش، استفاده از وسایل ایمنی حین دوچرخه و موتورسواری و حرکت نکردن روی سطوح ناهموار و لغزنده، به جلوگیری از رگ به رگ شدن پا کمک می‌کند.

علت رگ به رگ شدن پا چیست؟ کشیدگی یا پارگی رباط‌ها

بررسی علائم رگ به رگ شدن پا؛ بهترین راه برای تشخیص آسیب‌دیدگی پاها

بهترین راه برای تشخیص رگ به رگ شدن پا، شناخت علائم این مشکل است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین علائم رگ به رگ شدن پا اشاره شده است:

 • گرفتگی و اسپاسم عضلانی (انقباض ناگهانی، شدید و غیرارادی عضلات پا)
 • کبودی و احساس درد در ناحیه پا
 • تورم و کاهش دامنه حرکات پا (ناتوانی در حرکت دادن پا به‌اندازه زمان سلامتی)

توجه داشته باشید که بر اثر آسیب‌دیدگی شدید عضلات پا، امکان ابتلا به واریس پا وجود دارد؛ به همین دلیل درصورت ورم کردن رگ‌های پا، بهتر است به دکتر واریس پا مراجعه کنید تا مراحل تشخیص و درمان واریس، به‌موقع آغاز شود.

کبودی، تورم و درد؛ شایع‌ترین علائم رگ به رگ شدن پا

روش های درمان رگ به رگ شدن پا

در صورت مشاهده علائم رگ به رگ شدن پا، در اولین فرصت به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. پزشک پس از معاینه و بررسی پا، داروها و روش‌های مناسب برای درمان رگ به رگ شدن پا را تجویز خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که آسیب دیدن عضلات و رباط‌های پا باعث ایجاد واریس در ناحیه پا شود؛ چون مطالعات نشان می‌دهد که یک علت واریس پا در جوانی، آسیب دیدگی عضلات و رگ‌های پاست.

اغلب پزشکان برای درمان رگ به رگ شدن پا، داروهای شل‌کننده عضلات و داروهای ضدالتهاب تجویز می‌کنند. سعی کنید در کنار مصرف داروها، استراحت، یخ درمانی و استفاده از باندهای طبی را در دستور کار قرار دهید.

چگونه رگ به رگ شدن پا را درمان کنیم؟ با مراجعه به متخصص ارتوپدی و درمان خانگی

امکان درمان خانگی رگ به رگ شدن پا هم وجود دارد؟

امکان درمان رگ به رگ شدن پا در خانه هم وجود دارد. راهکارهای زیر برای درمان خانگی رگ به رگ شدن پا، مفید و موثر خواهد بود:

 • استراحت و حرکت ندادن پا
 • یخ درمانی
 • استفاده از باندهای طبی
 • سعی کنید مدتی پای آسیب‌دیده وزن شما را تحمل نکند (برای راه رفتن، از عضا کمک بگیرید)
 • استفاده از کیسه یا کمپرس سرد برای بهبود تورم عضلانی (در سه روز نخست آسیب‌دیدگی، این کار را چند بار و هر بار به مدت 20 دقیقه تکرار کنید)
 • بستن باندها یا کش‌های طبی روی پا برای گرم نگهداشتن و جلوگیری از حرکت پا
 • استفاده از پماد پیروکسیکام برای کاهش درد رگ به رگ شدن

اگر دو هفته، روش‌های درمان رگ به رگ شدن پا را امتحان کردید و به نتیجه مطلوب نرسیدید، حتما به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. درصورت ابتلا به واریس پا در کنار رگ به رگ شدن، تحت نظر پزشک متخصص عروق، می‌توانید از روش‌های درمان خانگی واریس پا کمک بگیرید.

استفاده از استراحت و کمپرس سرد برای درمان رگ به رگ شدن پا در خانه

در این مقاله تلاش کردیم با علت و علائم رگ به رگ شدن پا و شیوه‌های درمان آن آشنا شویم. درصورت مشاهده هر کدام از علائم رگ به رگ شدن پا، پیشنهاد می‌شود به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید تا پس از بررسی‌های لازم، بهترین شیوه درمان را به شما پیشنهاد دهد.

آیا تاکنون پدیده رگ به رگ شدن پاها یا سایر اندام‌های بدن را تجربه کرده‌اید؟ برای درمان رگ به رگ شدن پاها از چه روشی استفاده کردید؟ لطفاً تجربیات خود از ابتلا به این بیماری را در بخش نظرات با ما و سایر همراهان کلینیک بهار زندگی، در میان بگذارید.

نظرات کاربران

  6     +     8   =

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  -     4   =   3  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com